bērzu un kļavu sulu laiks

koku sulu tecināšanas mēnesis parasti ir aprīlis, bet domāju, ka būsiet jau kādu laiku dzirdējuši, ka šogad līdz ar maigo ziemu un apbrīnojami silto laiku februārī un marta sākumā-tek kļavu un bērzu sulas.. tā ir taisnība!.. kļavas tek jau kādu laiciņu, bet bērzs sācis tecēt no pagājušās nedēļas beigām! bērzam ir tāda īpašība, ka tas tek ilgāk nekā kļava.. iespējams, tādēļ tik bieži neveicam kļavas tecināšanai paredzētos darbus!

svarīgi sulu mēģināt izdzert 4 stundas pēc tecināšanas, jo tieši tad tās būs visvērtīgākās! 24h laikā pēc sulas iegūšanas tā sāk rūgšanu.. ja turēsiet sulu vēsā vietā, šis laiks var būt ilgāks! sulu tecēšanas laikā vēlams izdzert vismaz 6 litrus!.. ja ikdienā esat raduši dzert daudz, tad dienā tos pašus ierastos 2l ūdens varat aizvietot ar bērza vai kļavas sulu, tās satur 99% ūdeni, bet vēlamo labvēlīgo ietekmi uzņemsiet arī, ja izdzersiet 2 glāzes dienā!.. to pat varam izmantot arī ēdiena pagatavošanai!.. galvenais iespējami daudz tās dzert tieši svaigas uzreiz pēc tecēšanas, jo tad visas vērtīgās vielas ir visaktīvākās un visvairāk!.. būtiski gan arī nepārspīlēt, jo tas var arī pārslogot organismu un lai arī tās satur daudz labo vielu, tās satur arī glikozi un saharozi, kas sulām dod saldumu un palīdz šūnu funkcionēšanai, arī organisms var to uzņemt par daudz!.. tādēļ būtiski nepārspīlēt, jo var rasties arī kaitējums!..

šoreiz gribu jums pastāstīt dažas lietas saistībā ar šīm sulām!.. pirmkārt noteikti visiem ir zināms, ka tās ir ārkārtīgi labvēlīgas cilvēka organismam- tās attīra daudz labāk nekā parasts ūdens, ne tikai organismu kopumā, izskalojot dažādus nogulsnējumus locītavās,-sārņus un šlakvielas no asinsvadiem un zarnām, bet tīra arī nieres. labi uzlabo imunitāti un vielmaiņu, dod ķermeņa šūnām organiskās skābes un darbojas arī kā dziedniecisks līdzeklis pret slimībām un iekaisumiem! ***vēl kāds interesants fakts, ka dzerot šīs sulas mēz varam uzņemt no koka enerģiju, tādēļ atbrīvojamies no ziemas nomāktības un uzņemam pozitīvu un spēcīgu ietekmi uz garstāvokli un visu pārējo, ko ikdienā darām! bet iespējams enerģiju dod ne tas, bet gan sulu saturošie ogļhidrāti! ..varat izdomāt kādam pieņēmumam ticēsiet, es esmu atvērta abiem, jo šī sulu tecināšana ir brīnumaina!.. ne tikai no tā viedokļa, ka koks spēj dot tādu avotu, bet arī dēļ tā labās ietekmes! + ne velti ir teiciens veselā miesā-vesels gars! ja organisms ir tīrs-pašsajūta noteikti uzlabojas un garstāvoklis kļūst priecīgs!

 

būtiski ir zināt no kādā vietā aug koki, no kurām iztek sulas!.. tie nedrīkst būt tuvu lielceļiem, rūpnīcām, kā arī būtiski, lai ir tīri gruntsūdeņi vietā, kur koki atrodas.. citādāk, ja dzeram sulu no jebkuras atrašanās vietas-mēs ievadam sevī arī visu kaitīgo, ko diemžēl kokam nācies uzņemt no apkārtnes!.. ja paši netiekat vietā, kur kokiem ir labvēlīgi un tīri apstākļi, varbūt ir kāds draugs, kas var piedāvāt padalīties.. bet arī tirgū un eko veikalos ir iespējams dabūt šīs sulas, svarīgi tikai pārliecināties un zināt-kādā vietā tek arī šīs!..

kas ir jāievēro un ko būtiski zināt urbjot koku,kad gatavojamies tecināt sulu-

  1. sulu jātecina vidējos vai vecos kokos.. nedrīkst sulai tecināšanu veikt no maziem kokiem, kā rādītājs ir koka diametrs, kam jābūt 30-40cm! 
  2. sula tecēs labāk kokos, kurus apspīd saule.
  3. kokā ieurbj 5-10cm dziļu caurumu, kur pēcāk ievieto koka vai plastmasas caurulīti, pa kuru sula var ērti tecēt traukā
  4. vēlamais urbšanas augstums ir 50-100cm no zemes
  5. svarīgi iet skatīties, vai trauks, kurā tek sula ir pilns, lai tad, kad tā ir-sula neiet pāri-zudumā, ērti ir vienkārši izmantot lielus traukus 10-20l
  6. sulu tecēšanas ilgums ir aptuveni mēnesi garš, uz beigām tās vairāk nedod tik daudz sulas un ātri saduļķojas gan tādēļ, ka laiks ir kļuvis siltāks, gan arī dēļ tā, ka koks atdot enerģiju pumpuru plaukšanai!
  7. kad esat nolēmuši beigt tecināt sulu it kā ir divi pieņēmumi- izurbtais caurums ir jāaiztaisa ar koka tapu, lai tajā neiekļūst baktērijas, kas var kokam kaitēt.. savukārt citi uzskata, ka tās ir muļķības un tāpat kā cilvēks pats sev atklātu brūci neaizklāj ar jēlu gaļu..-kokam tas arī nav jādara.. daba pati spēj sadziedēt un atjaunot bojātās šūnas! 
  8. nākošajā gadā droši variet sulu tecināt tajā pašā kokā, bet urbšanas vieta ir jāizvēlās cita-nostāk no iepriekšējās!
 foto-2013. gada pavasaris

foto-2013. gada pavasaris

 

1 koks var dot aptuveni 200l sulas. 20-30l dienā, taču uz sulu laika beigām tecēs pavisam maz, aptuveni 2l!

upene iesaka nevis sulas raudzēt, ja nav iespējams visu izdzert svaigu, bet gan saldēt!.. vasarā tās būs atspirdzinošas un vērtīgie elementi būs saglabājušies.. lai arī krietni mazāk, bet daudz vairāk nekā raudzējot!.. arī maziem bērniem bieži raudzētas nepatīk, jo to garša tiešām ir specifiska!.. bet saldētas saglabā svaigu garšu, kas joprojām ir līdzīga saldenam ūdenim!