..PIE GALDA. iedvesma vasarīgam brančam un idejas kā bērniņam iemācīt sajust ēdiena garšu.

šoreiz vēlos padalīties ar foto stāstu iedvesmu kādai vasaras ballītei  vai vienkārši gardam brančam kopā ar draugiem.. nezinu kā jums, bet mūsu ikdiena nav iedomājama bez kopīga laika ar draugiem, kas iedvesmo, iepriecina un piepilda sirdi. spilgti atceros kā bērnībā aizvadījām vasaras kopā ar mammas draudzeņu bērniem, kas, protams, bija arī mani draugi.. arī tagad esmu neizsakāmi pateicīga, ka man un bērniem ir tik jauki cilvēki, ar kuriem būt kopā un piedzīvot mirkļus no bērnības. tad nu mēs dodamies viens pie otra ciemos, braucam kopīgos izbraucienos, piknikos, ekskursijās.. ziniet-redzēt ir tik daudz ko un mēs dzīvojam ļoti skaistā zemē! pašsaprotami, ka neatņemama sastāvdaļa ir arī ēdiens. veselīgs, svaigs un garšīgs, tāpēc, lai bildes runā par garšu (ar receptēm padalīšos nākamajos ierakstos), gribēju uzrakstīt un iedvesmot kā ikdienā mēs ēdam un kā tas ietekmē bērnu ēšanas paradumus! 

vasarā, kad tik daudz iespēju baudīt svaigus vietējos produktus, tā vien pa galvu šaujas idejas, kā gribētos pagatavot tos nebeidzamos variantos. es, protams, sapņoju gan vairāk par mierīgu, nesteidzīgu gatavošanu virtuvē.. bet pagaidām- maksimāli ātri, jo mazajiem nav tik daudz pacietības, kamēr mamma gatavo un nespēlējas, bet variējot ar produktiem-iespējams viegli spēlēties ar garšām tādā veidā dažādojot maltītes, ko pārsvarā ikdienā arī izmantoju. un tomēr vienmēr, ja vien tētis nav mājās-vislabākais ir mazos iesaistīt kopīgā gatavošanā un ļaut darboties arī viņiem pašiem, lai gatavošana būtu aizraujošāka un cik neatsverami daudz viņi iemācās. ♡

tagad, kad Gabriels ir lielāks, izteikti jūtu, cik svarīgi ir būt labam piemēram- mazie ēdīs to, ko redzēs, ka mamma un tētis ēd. diezgan ātri sāku bērniem dot to pašu ēdienu, ko ēdam paši un šobrīd vienmēr ēdam mājās visi kopā pie galda. protams, nepārspīlējot ar sāli un asām garšvielām mazajiem. kādu reizi, kad piebraucām pie mājas, Gabī pēkšņi sauc-es gribēju brokolīšus, atceros, cik sirsnīgi viņš pat sāka raudāt, lai arī līdz tam viņam sevišķi tie nemaz nepatika. pagaršojot to, ko ēda māsiņa-viņam iegaršojās, tāpat arī ar avokado- cik, labi, ka kopā varam mācīties uzdrīkstēties pagaršot!. arī draugi ļoti tomēr iespaido-gan uz labu, gan sliktu-dikti svarīgi pēc tam izrunāt un izvērtēt, kas ir labs tikai dažās reizēs utml.. 

reizēm uzsveru- paaugsies un tev iegaršosies. tagad jau viņš pats to saka- man rīt garšos.. nesen Gabriels arī labprāt sāka ēst riekstus. citreiz gan jāpamāna, bet garšo. pat, ja mazais neēd uzreiz.. -ar laiku labprāt pagaršo un ēdiens iepatīkas kā arī, ja stāstīsiet, cik svarīgi un kapēc ēst dārzeņus un augļus, kur ir vitamīni, minerālvielas un ēdiens ir veselīgs- mazais jau pats vēlāk uzsvērs to nozīmīgumu. mums ļoti strādā, kad tētis stāsta, ka futbolisti to ēd, lai būtu stipri un sistu golus, lai redzētu, kas notiek uz laukuma utt.- pamēģiniet stāstīt par mazo supervaroņiem, ka arī viņi ēd veselīgi un tieši tas dod viņiem superspējas. 

nevienmēr, ja neēd nozīmē, ka negaršo, iespējams, mazajam vienkārši nav laika tajā brīdī ēst (jūs ziniet bērnus.. ēst taču nav tik interesanti) vai nepatīk kā izskatās. ar to vēlos jūs iedrošināt turpināt gatavot jaunus ēdienus. svarīgi, lai bērni redz ko jaunu, nevis tikai vienu un to pašu ierasto ēdienu, lai jau no mazotnes izgaršotu dažādas variācijas un produktus. iesaku izmēģināt arī tagad tik ļoti iecienīto ēdienu plānošanu, lai pēc iespējas vairāk izpaustos virtuvē gatvojot dažādas maltītes un reizē arī ietaupītu laiku!.. 

IMG_8168.jpg
  • kopā dodieties uz tirgu nopirkt vasaras veltes- vienmēr pēc iespējas- katru vasaras dienu sezonālas ogas un / vai augļi, gurķīši, tomātiņi, zirnīši utt. 
  • pa ceļam varbūt ir vieta, kur nopirkt arī svaigi kūpinātas zivtiņas, mans pēdējais atklājums- SKY&MORE.. tiešām burvīgas, svaigas zivis, bet noteikti ko labu atradīsiet arī tirdziņos Kalnciema ielā vai Slowfood
  • siltajā laikā, kad daudz svarīgi dzert- papildiniet ūdeni ar piparmētru, ogām, gurķu strēmelītēm- ne tikai gardi, bet arī bērniem interesanti vērot ūdenī peldošo..
  • starp spēlēm un dabas izzināšanu nekas nevar būt labāks par svaigu mammas pagatavotu saldējumu,  vasaras debesmannu, kokteili vai kūku-bērnības atmiņas (arī caur našķu ēdienreizēm varam piedāvāt vairāk augļus)!
  • ja vien jums ir iespēja ļaujiet mazajiem redzēt kā viss dārzā aug. lai aplaista, novāc ražu.. tas iemāca patiesu mīlestību uz izaudzēto un nenoliedzami garšo daudz labāk.. zinu, ka vairākas dārzniecības piedāvā rāzu novākt pašiem, bet, ja tas nesanāk-vienmēr jau kaut ko var audzēt uz palodzes vai balkona. ♡
IMG_8254.jpg

no sirds novēlu, lai jums izdodas. noteikti-kas vienam der un strādā, citam nemaz nesanāks. bet arī no pieredzes varu iedrošināt- esiet neatlaidīgi, briežiem arī uzstājīgi, lai mazais pamēģina apēst 4-5 karotītes.. ar laiku garšu kārpiņas pierod un tiešām tas ēdiens iepatīkas. svarīgi arī ievērot, lai našķi neaizstāj galvenās ēdienreizes, lai nenovērš apetīti, noņemot sāta sajūtu.. priecāšos, ja arī jums ir kāds labs "triks" padalīsieties komentāros ar citiem.

IMG_8153.jpg

receptes no mūsu vasarīgā piknika drīzumā meklējiet recepšu sadaļā.

BLOG ARCHIEVE:

7 padomi kā ieviest ikdienas maltītē vairāk dārzeņu un zaļumu

mūsudienas- mūsu gatavošanas paradumi un #našķētiesprasme