Mišela Obama iedvesmo ar savu Baltā nama virtuves dārza projektu- LET'S MOVE!

pagājušajā nedēļā solīju jums, ka pirmdienas būs tās dienas, kad dalīšos ar dažāda veida iedvesmojošām lietām, līdz ar saulainajām brīvdienām es nepaspēju sagatavot šo jauko sleju, jo šajā reizē vajadzēja mazliet vairāk laika!.. tas, ko vēlos jums šeit katru reizi atklāt ir pilnīgi atšķirīgs, lai arī kādas lietas būs arī uz viena viļņa un beigās, protams, visam vairāk vai mazāk būs arī veselīgs kopsaucējs!.. bet visam savs laiks!.. šoreiz publicēju šīs nedēļas iedvesmu ar mazu nokavēšanos, bet ticu, ka tā ir ļoti īpaša un liks aizdomāties un arī iedvesmoties + ir pēdējais laiks sākt tam aktīvi pievērsties, jo tieši aprīli daudzas lietiņas ir jāsagatavo, lai jau vasarā varētu baudīt ražu!..

šodien mūsu galvenā varone ir Mišela Obama! ..varbūt, kāds jau būs dzirdējis, ka viņa blakus Baltajam namam ir ierīkojusi dārziņu!.. un patiesībā tas pie šīs ēkas nav nekāds jaunums, jo jau agrāk tur ir bijis, ļoti līdzīgs projekts, tādēļ arī Mišela ar saviem padomniekiem ierīkoja dārzu, kas vizuāli ir gandrīz uz mata tāds pats kā 2. pasaules kara laikā saimniekoja Eleonora Rūzvelta! 

es uzskatu, ka svarīgi ir ne tikai tas, ka Obama to dara sevis un savas ģimenes dēļ, bet arī citu bērnu, -ASV kampaņas "Let's move" vadīta, kur uzsvars ir likts uz veselīgu ēšanu un gatavošanu mājās kopā ar bērniem!.. tā galvenais mērķis ir likt bērniem saprast, cik nozīmīgi ir ēst dārzeņus un augļus, bet kā viens no instrumentiem kā to panākt ir audzēšana-paši stāda dažādus zaļumus un dārzeņus, lai sagaidītu brīdi, kad tos varēs apēst.. iespējams, tā ir kaut kāda prāta kontrole, bet neizskaidrojami ir tas, ka bērni, kas pirms tam nevarēja pat paskatīties uz dārzeņiem vispār, -pēc šāda projekta tos ēd!.. ne tikai tāpat vien, bet viņiem garšo!.. tas ir aizraujoši, tas ir īpaši un tas reāli strādā!!

Screen Shot 2014-04-08 at 13.41.33.png

pēc iekārtošanās jaunajā mājā un dzīvesvietā, kur bērni gāja jaunā skolā, vīram bija jauns darbs, arī Mišela zināja, ka ir jābūt kam tādam, kur viņa izpaudīs sevi.. skatoties ārā pa logu arī radās šī ideja, kas jau īstenībā bija slēpusies sirdī un prātā sen. toreiz-nu jau pirms sešiem gadiem tas bija kaut kas pilnīgi jauns izaicinājums gan Mišelai, gan arī visiem Baltā nama piederīgajiem.. neziņā par to, kas izaugs, vai kādas lietas nenomāks viena otru viņi visi bija gatavi atdot savu sirdi mazajām sēkliņām un zemes gabalam, lai tikai kaut kas no tā beigās arī iznāktu!.. protams, kādiem augiem vajadzēs vairāk uzmanības, citiem mazāk un tie izpaudīs savu savvaļu.. jau pirmā gada vasarā viss notika! -sēklas iesakņojās un nesa augļus un dārzeņus.. ar katru jauno sezonu tika iesēti arī jauni augi, bet vasara nesa tik bagātīgu ražu, ka pat viņi nespēja tādā tempā to visu nobaudīt!..

visas šīs lietas rosināja domāt par pārtiku, ko mēs ēdam, ko varam dabūt veikalos.. un kā tas viss ietekmē bērnu veselību! ..tā, izmantojot šo Baltā nama dārzu aizsākās mācību kustība, kurā bērniem ir iespēja mācīties, domāt, praktiski darboties un arī vienkārši spēlēties! ..-nodarbību mērķis ir veidot šiem bērniem veselīgāku nākotni, jo arī viņi to pēc tam nodos saviem bērniem!..

Baltā nama dārzā aug dažādi neskaitāmi salātu veidi, arī spināti un kale +tādi, ko Latvijā nemaz nezinām!.. dažādi dārzeņi: tomāti, burkāni, pipari, ķirbji, pupiņas, zirņi, brokoļi, sīpoli un ķiploki, saldie kartupeļi, rabarberi, kolrābji un ingvers.. tādi augļi, kā zemenes, mellenes, vīģes, avenes un kazenes.. dažādi augi, no dažādām izcelsmēm un kulturām, šajā sarakstā ir tikai dažas lietas, kas aug Baltā nama dārzā!

katru gadu Mišela ar saviem palīgiem eksperimentē un mēģina audzēt jaunus augus!.. viņas rūpes pārņem ne tikai bērni, bet arī bites un dažādi kukainīši, taureņi-viņi iecerējuši izveidot arī īpašu stropu, kas ienestu medu un radītu bitēm labvēlīgu vidi, jo arī tās ir laipni aicinātas baudīt augļus no Baltā nama dārza!

savukārt dārza ražu bauda ne tikai Amerikas pirmā ģimene, bet arī dažādu valsts īpašo maltīšu viesi, bet 1/3 daļa no tā tiek nogādāta Miriam's kitchen, kas rūpējās par bezpajumtniekiem!..

Mišela cer, ka šis stāsts par dārzu iedvesmos un liks aizdomāties ģimenēm, skolām un kopienām visā Amerikā, lai cilvēki paši audzētu un pēc tam baudītu pašu audzētās veltes un veselību, ko caur tām iegūst!.. tas nebeidzas tikai ar to.!..-bērniem tas ir atklājums un bagātīga pieredze, kas sasaista uztveri par veselīgo! ASV pirmā lēdija uzskata, ka neatkarīgi no tā, kā mainās pasaule-mums ir tiesības izdarīt labu izvēli par to, kā un ar ko barojam mūsu ģimenes. un parki un dārzi pasaulē šajā ziņā spēlē milzīgu lomu-mūsu uzdevums ir to uzturēt un paņemt, ko daba mums ļauj!.. atliek vien uzlocīt piedurknes, atveltīt mazliet laika un sākt izbaudīt brīnišķīgu piedzīvojumu!

Screen Shot 2014-04-08 at 13.40.45.png

video ar Baltā nama virtuves dārza (tiešā tulkojumā no angļu valodas) aizsākumiem un Mišelas komentārs par ideju un mērķiem..//2009.gads

šajā video uzsākts 6. kampaņas gads un iestādīta šī gada raža-//publicēts pirms 3 dienām 

//foto: sfgate.com; obamafoodorama.blogspot.com; motherearthnews.com; grift.com