5 minūtes Stokholmā

nezinu, kā jūs.. bet es sevi itin bieži pieķeru, skatoties senas bildes! laikam tieši lieliskas atmiņas ir visa tā pamatā!.. nesen uzgāju savu vasaras ceļojumu Stokholmā un sapratu, ka man viennozīmīgi ir jāpadalās ar jums, jo tās bija skaistas un piepildītas 5 dienas, kurās izbaudīju Stokholmas burvību un vairāk vai mazāk visu, ko tā sevī ietver! 

ir vairāki plusi, kādēļ doties uz turieni.. pirmkārt-tas ir pavisam tuvumu mūsu mīļajai Latvijai!.. domāju, ka visiem ir zināms, ka tur viegli, bet ne tik ātri var nokļūt ar prāmi, savukārt ātri un, varbūt ne tik viegli ar lidmašīnu, jāpiebilst, toreiz, kad es turp devos-lidoju ar ryanair un lidojums izmaksāja kopā 36latus (turp-atpakaļ), tagad šādu reisu šī aviokompānija vairāk nepiedāvā, tādēļ jālido ar Airbaltic, kas mazliet sadārdzinās lidojuma izmaksas.. kāpēc ne tik viegli un ērti- lidosta atrodas, apmēram, 100 km attālumā no pilsētas centra-ir jāizmanto autobuss, vai vilciens, kas aizvestu jūs turp. biļetes var iegādāties jau pirms tam-internetā, gan arī lidostā, ceļā jāpavada drusku vairāk par stundu, arī lidojums ir nepilnas stundas ilgs. salīdzinot ar prāmi, kas iet 16 stundas tas ir liels laika ietaupījums! tomēr, lieku plusu prāmim, kas ļauj iestūrēt no pilsētas ostas Rīgā uz galamērķa ostu-pilsētas nomalē, kur atliek vien 20 minūšu gājiens ar kājām un esi nokļuvis vēlajamā vietā.

  • izvērtējiet, kādu ceļošanas veidu vēlaties, domāju, ka gan tā, gan tā ir iespēja izjust piedzīvojumu. + dodoties ar prāmi, tuvojoties Stokholmai ir iespēja izbaudīt un redzēt skaistās šēras , ko no lidmašīnas lodziņa var saskatīt tikai kā mazākas vai lielākas saliņas, kas ne ar ko neizcelsies, tomēr redzot tās no prāmja, šķiet, ka tā ir pavisam cita pasaule, kur dzīve ir savādāka, nevar apgalvot,ka vienkāršāka, jo pa ceļam iespējams redzēt arī pamatīgas villas ar dārgiem kuteriem vai buru laivām, bet tik pat ļoti ar dārgo konkurē vecāku koka māju šarms.. kopumā apkārtējā ainava un kopskats vienkārši apbur!

otrs pluss, ko vēlos uzsvērt- Stokholma ir izteikta ģimeņu lielpilsēta. man pašai tas ārkārtīgi gāja pie sirds- bija tik interesanti skatīties, cik dažādi cilvēki-kā uzvedās, ģērbjās, kurp dodās utt!.. lai arī īstu parku tik daudz kā Latvijā galvaspilsētas centrā neatradīsiet, tur ir ārkārtīgi daudz ko darīt un apmeklēt un viss ir piemērots, lai tas būtu pēc iespējas ērtāk un pieejamāk arī ģimenēm! tas, kas man patika, ka cilvēki bija aktīvi un bērni nebija nekāds traucēklis-viss ir iespējams kopā!.. tāpēc arī kopumā-vēlos jūs iedrošināt doties izpētīt pasauli kopā ar bērniem! ko īpaši pamanīju-Stokholmas stilā ir izmantot bugaboo bērnu ratiņus- tie bija tiešām ļoti ļoti daudziem. -cilvēki uzvelk ērtas un stilīgas botas, apvienojot ar ļoti gaumīgu tērpu un dodas savās ikdienas aktivitātēs.. man tas Latvijā nedaudz pietrūkst, tādēļ tik daudz!!! māmiņu ar jaundzimušajiem un bērniem līdz 3gadiem ārkārtīgi iepriecināja un iedvesmoja, jo pie mums to nevar tik ļoti redzēt!.. apstiprinājumu tam, ka tiešām tas IR iespējams + vēl arī sagādā īpašu prieku un piepildījumu-atrodams te.

vēl milzīgs pluss, ka šajā pilsētā ir ļoti skaista arhitektūra, tā ir sakopta un tīra, un vasarā sastādīta ar ziediem un augiem..bet jebkurā gada laikā-bagāta ar iespējām-ko darīt, izzināt utt! ko darīju es.. tūdaļ jau arī jums stāstīšu un rādīšu!

vscocam_1392315601.716025.IMG_8214.JPG

pluss, pluss -MĪNUSS- Stokholma kā jau skandināvijas valsts ir dārga.. ļoti! īpaši ēšana (un ne tikai ārpus mājas, bet arī pārtikas veikalos), tādēļ pirms izmantojiet, salīdzinoši lēto iespēju tikt uz turieni-izvērtējiet, cik daudz spēsiet atļauties uz vietas! nemācēšu spriest par mitināšanās izmaksām viesnīcās, jo man bija iespēja palikt tēta Stokholmas dzīvoklī, bet pieļauju, ka tas varētu sanākt samērā dārgi, īpaši, ja izvēlaties, ko ļoti tuvu pilsētas centram! bet vasarā, iespējams, ģimenei ērti noīrēt uz dažām dienām apartamentus, studenti ir aizbraukuši mājās un ir brīvas vietas nostāk, piemēram, netālu no Stokholmas universitātēm.., kas ir 20 minūšu vilciena braucienā no centra!.. 

iesaku vienmēr, pirms dodaties piedzīvojumu meklējumos izpētīt - kādus laika apstākļus prognozē! ceļojumos mani uzrunā teiciens: nav nepiemēroti laika apstākļi, ir nepiemērots apģērbs.. gatavojos, ka laiks ziemeļos būs aukstāks, jo šķiet, ka  Rīgā +17 - +19 grādos prasās kādu jaciņu,..biju paņēmusi vairākas vasaras siltās drēbes, bet pietika vien ar divām kleitām un svārkiem!..galu galā laikapstākļi bija brīnišķīgi, lai visas dienas varētu pilnvērtīgi iepazīt un izpētīt pilsētu..  

transports,ko pilsēta piedāvā ir autobuss, metro, tramvajs, velo un arī kuģīši, kas slidinās pa līcīti, kas ieskauj pilsētu.. gribēju to pieminēt, jo, ja iegādājaties vienoto biļeti visiem transportiem-tajā ietilpst arī speciāls kuteris, kas pārvedīs jūs no pilsētas centra uz atrakciju parku, muzejiem un arī brīvdabas parku, kuri atrodas otrā krastā, ietaupīsiet laiku un pavisam ātri nokļūsiet otrā galā, jo šie-attēlā iet katras 15min! 

mūsu lidojums bija ap plkst. 16.00 ( jārēķinās, ka tur ir viena stunda atpakaļ..), līdz ar to galā bijām 15.50! no lidostam izbraucam 16.30 ar autobusu un dodamies uz Stokholmu, ceļā no lidostas uz pilsētas centru paiet 1 stunda un 20minūtes. autobuss pietur centrālajā stacijā, kas ir, apmēram, 3 reizes lielāka kā origo!. -iespēja mazliet apjukt!.. bet tā kā man ir drošs līdzbraucējs-es tikai sekoju un vados viņa norādēm!.. 

vscocam_1392315613.278255.IMG_8209.JPG

pēc instrukcijas, kurā pieturā man ir jāizkāpj no vilciena, kur jānogriežas-, lai tiktu uz metro-esmu veiksmīgi nokļuvusi stacijā un tikusi līdz vecpilsētai- Gamla stan, lai arī rīts agrs-cilvēku daudz!.. jābilst, ka reizēm tāda stumdīšanās un netiec uz priekšu, jo dažādas tūristu grupas sastājušies ap apskates objektiem un rūpīgi klausās, ko stāsta viņu gids! bet būtībā tas pieder pie lietas, ja reiz esi devies uz kādas valsts galveno pilsētu! ..vecpilsēta atrodas uz salas un ir kalnaina, dažbrīd ieliņas stāvas un būtiski, lai kājās ir ērti apavi!.. lai iepazītu tuvāk valsts kultūru un ielūkotos, ar ko viņi prezentē sevi-kā īpašu, ieklīdu dažos suvenīru veikaliņos.. te redzami skaisti zirdziņi, bet kā otrs jāizceļ ziemeļbriežu figūras, dvielīši, cepures, pildspalvas-jebkas, kur vien iztēle ir ļavusi prātam vaļu.. man pie sirds vairāk gāja bodītes, kas neļujas visam, bet gan īpaši izcēlās ar atlasītiem gaumīgiem sīkumiem, ko nav kauns pēc tam arī, iespējams, ielikt plauktā.. 

vscocam_1392315632.536955.IMG_8204.JPG

kādā no veikaliem, kur koncepts balstīts uz izmeklētu ražojumu Skandināvijas valstīs, vai balstīts uz to stilu- atradu arī musu pašu PURPURS papīrlietas ar 9 dzīvībām! ...runājot par papīru-uzgāju veikaliņu, kurā atradīsiet visos varavīksnes krāsu toņos, biezumā un tekstūrā ražotu papīru no Atlantis, ko Latvijā iespējams dabūt baltijas papīrā.. -(stabu/tērbatas).

devos uz centrālo pils apkaimi, manuprāt, interesants plānojums, izstaigāju lielo un mazo pagalmu, kas pēc vēsturiskās nozīmes noteikti saucams citādāk un arī to pielietojums reiz ir bijis atšķirīgs! nejauši-plkst.11. uztrāpīju arī uz sardzes parādi, ko pavadīja maršs un visi tam paredzētie mūzikas instrumenti, kas tiek pasniegti un prezentēti zirga mugurā! nezinu kā jums, bet man ir reāli žēl tos zirdziņus! katru reizi redzot kā viņiem sakarina mugurā samta segas, galvā uzstiprina spalvas un aizklāj acis un paši neko neredz!.. mazliet apskatījos un devos tālāk.. //turpmākās dienas, pa ceļam uz citām vietām izgāju cauri un tāpat atkal un atkal saredzēju to pašu vietu ar citām sajūtām, -no cita skata leņķa!.. + ir iespējams apmeklēt, ja ir vēlēšanās arī pils muzeju!

viennozīmīgi must do sarakstā ielieciet gājēju ielas! man personīgi labāk pie sirds gāja nevis centrālā, bet gan nostāk, pāri tiltam "area Söder", kur vienā no šķērsielām atradu jauku kafejnīcu, kas pieder pārim gados, kā arī Stokholmas top kafijas vietiņu- DROP coffee, tāpat man šis rajons piesaistīja ar skolām un bērnudārziem vēsturiskās celtnēs, baznīcu kalna galā, šokolādes fabriku un skatu, no kuras redz pilsētu no augšas.. turpat atradīsiet arī senākās koka mājiņas un pirmos pilsētas bruģī ieliktos akmeņus! vai dodoties ceļot jūs izdomājiet kādas atpazīšanās zīmes viens otram? 

tālāk devos pa pilsētu bez nekāda sevišķa mērķa!.. vien doties, kur deguns rāda un sajūtas saka.. līdz ar to biju izstaigājusi visas zināmākās vietas 1 km rādiusā no vecpilsētas un devos ārpus tā, lai iejustos vietējā iedzīvotāja sajūtās.. es pieļauju, ka interesants un ērts veids, lai to darītu ir noīrēt riteņus! es esmu liela staigātāja, tādēļ lieku ausīs mūziku un dodos ielās! pa ceļam uzgāju vēl interesantas bodītes, atrodot īstu dārgumu- GRANIT .. tik daudz man raksturīgu lietu!.. biju gatava aptaustīt, paskatīties visu! tendence uz mājas lietām, virtuves aksesuāriem-praktiskām lietām, kā arī skaistas rakstāmlietas, piederumi utml.. iesaku apskatīt viņu mājaslapu!.. 

ielas ir atvērtas mākslai un tajā pašā laikā ziedu un dārzeņu/augļu laukumiem-tirgiem

-feel free and and fall in love with as many things as possible!

mākslas un kultūras dzīve Stokholmā ir ļoti krāsaina un pieejama, tāpat kā cilvēki-redzēsiet visas rases, stilus un arī cilvēkus ar traucējumiem, kas man personīgi ārvalstīs ļoti patīk-jo tie iziet ārā, bez problēmām integrējoties sabiedrībā nevis slēpjās mājās... un apkārtējie to pieņem kā normu, nevis jāliedz viņiem redzēt! tādēļ man tik ļoti patika jumtiņš ar uzrakstu-"people in every direction"!

liels pluss ir tas, ka ārkārtīgi daudzas vietas bērniem-līdz pat 18 gadiem ir bez maksas, tādēļ to der izmantot, braucot uz Zviedriju!.. kas mani fascinēja un piesaistīja bija pasniegšanas veids-kā instalācijas izveidotas, parādītas maksimāli dzīvi un sataustāmi, lai baudītājs varētu izjust, pieiet tuvu klāt un izdzīvot uz vietas vizuāli tieši tik reālu, cik tas ir nepieejamākā veidā, vai bijis vēsturē. bet lai paņemtu iegūto līdz, -blakus muzejiem, iespējams, nopirkt literatūru par māksliniekiem, viņu darbiem, arī dažādas mākslasdarbu miniatūras un piemiņas lietas! apmēram, tikpat ilgu laiku, cik pavadīju muzeju veikalos, pavadīju, skatoties pasaules atzītākos un vienkārši specializētus tematiskos žurnālus kioskos- milzīgi stendi vairāku desmitu metru garumā un  vismaz 1.5 m augstumā ar neskaitāmiem žurnāliem..es biju pagrābta ar to, cik šeit Latvijā maz mēs tomēr redzam! 

noteikti aizejiet uz Fotografiska-Moderna Museet, kurā iespējams redzēt ievērojamu mākslinieku darbus, bet vispār šajā ziņā- paņemiet pilsētas karti, kas ir par brīvu un kurā ir atzīmēti un aprakstīti visi muzeji, kas vien ir Stokholmā-tie, kuri atbilst jūsu interesēm ir vienkārši jāapmeklē obligāti, šeit kā jau minēju par muzeju izpratne ir pilnīgi savādāka kā Latvijā-tie ir tiešām interesanti!! te tikai vēl divi linki, kuros vērts iemest aci, pirms dodaties, lai uzzinātu pasākumus un aktualitātes un atzītākos apskates objektus! 

mākslas teritorija

par visu vienuviet: ceļo/dari/ēd/apmeties

es biju iedvesmota un piepildīta pēc šī ceļojuma, bet arī biju priecīga atgriezties Rīgā! ..ceru, ka šis uzjundīja jums jaukas sajutas par vasaras silto vēju matos un prātā pavīdēja doma aizlaist paciemoties pie mūsu skaistajiem kaimiņiem!