5 fakti un nozīme, kādēļ ieturēt kopīgas maltītes, noliekot visu pārējo pasauli malā

šoreiz vēlos iedvesmot uz kopā būšanu un kopīgām ģimenes, arī draugu maltītēm.. pēc pieredzes zinu, cik daudz dod svētku reizes, kad sasēžamies pie lielā galda, pateicamies par kopā sanākšanu un laiku, kas tajā brīdī vēl tikai stāv priekšā.. šādas reizes liek apzināties, ka ir spēcīga aizmugure uz ko paļauties, kam uzticēties un arī pašam mācīties atbalstīt!.. protams, mēs katrs esam aizņemti savos darbos un ikdienas pienākumos,- svētku mielastu katru dienu atļauties nevarēsim, tomēr vismaz vienu maltīti dienā ir nepieciešams ieturēt visiem kopā, pie viena galda, noliekot visu, kas traucētu būt kopā un vismaz pusstundu uzzināt-kā katram gājis, kas piedzīvots vai izsapņots un ka to realizēt vēl labāk.. 

nezinu tādu konkrētu iemeslu, bet man šādas ģimenes maltītes ir ārkārtīgi svarīgas. laiks kopā sarunās un brīži, ko veltām tikai otram, tam ir neatsverama vērtība, kas ir tikai mūsu pašu rokās-vai spējam nobīdīt malā visu citu un vai vispār protam uzklausīt un arī paši dalīties savā piedzīvotajā.. tas nav nemaz tik viegli!..

kas tad šāda veida kopā būšanā ir tik svarīgs, kas ir tik īpašs mājās gatavotai maltītei.. lūk, pāris lietas, kas šoreiz lidoja manās domās.. 

nav noliedzams fakts, ka ir patīkami iziet ārpus mājas ieturēt maltīti, kad kāds apkalpo un parūpējas par visiem sīkumiem, tomēr man pašai arvien vairāk un biežāk ir jāpiedzīvo vilšanās.  bieži ēdiens ārpusmājas nav pagatavots veselīgi, nedz arī garšīgi un beigās par to vēl samaksā bargu naudu.. tādēļ vien daudz vērtīgāk ir ēst un gatavot mājās.. svarīgi arī tas, ka gatavojot paši, varam sagādāt produktus, zinot-no kurienes tie nāk un kā tie audzēti.. 

kopīgas maltītes gatavošana un ieturēšana dod jums iespēju runāt ar bērniem un izglītot par dažādiem saistītiem procesiem. piemēram, stāstiet kā izaug un tiek saražots tas, ko jūs ēdīsiet.. tādā veidā tiek iegūtas zināšanas ne tikai par pasauli un ģeogrāfiju, bet arī par lauksaimniecību un smagu darbu, rūpēm un mīlestību, lai tas tiktu izaudzēts. ja zinat-arī vēsturē noteikti daudziem produktiem ir liela nozīme, ko arī bērniem varat uztverami pastāstīt. un, protams, viņi iegūst arī prasmes un zināšanas par to-kā ēdienu pagatavot.. 

komunikācija ir atslēga uz sapratni.. mums kā pieaugušajiem ir ārkārtīgi svarīgi mācīties ieklausīties bērnos, kad viņi, būdami mazi-stāsta un dalās ar visiem saviem iespaidiem, piedzīvoto,sajusto un redzēto.. ja palaižam to garām un neklausāmies, vēlāk gluži vienkārši viņi neuzticēs savas lietas un negribēs atklāties. domāju, ka šajos sarunu brīžos īpaši, kad nepieciešams otru atbalstīt un uzmundrināt-sevi ir jānoliek malā un par svarīgāko kļūst otrs.. ja noorganizējam šo vienu maltīti dienā-tiek garantēts laiks, kad sēžam regulāri visi kopā un varam uzzināt visu par otru.. tas savukārt rada emocionālu balansu un noņem ikdienā uzkrāto stresu, kas ietekmē un uzlabo arī veselību!..

esmu dzirdējusi, ka ģimenei daudz veselīgāk ir sēdēt pie apaļa galda, jo tad visi ir vienlīdzīgi, nav tā sauktā "galva", kas sēž galda galā.. tas, protams, ir atkarīgs no tā, kā jūs to uztverat.. bet bērniem daudz vieglāk psiholoģiksi būs pieņemt vecāku tuvumu un būt ciešākā saiknē, ja to neatdalīs galda stūri.. ja jums ir galds ar stūriem-labāk sēdiet viens otram pretī, vai ļaujiet arī bērniem sēdēt galda galā un mainiet vietas.. 

lai arī pēc ētikas, bieži dzirdam, ka ēdot sarunāties nedrīkst.. ļaujieties šajos brīžos sarunām, ieklausoties, ko otrs stāsta.. mums pašiem neapzinoties, ja ģimenē viss ir kārtībā, brīžos, kad esam kopā-esam pakļauti emocionālai un fiziskai drošībai, kas mūsu domas virza augstākā līmenī un liek radīt spēcīgākas idejas. sarunas ļaus arī jūms ātrāk konstatēt, ja kaut kas nav kārtībā.. un, ja bērns vai arī kāds mīļais būs nomākts-uzreiz to varēsiet konstatēt, jo redzēsiet atšķirību ar iepriekšējām maltītēm!

ja šobrīd jūsu kopīgās maltītes ir sasēžoties dīvānā un skatoties televizoru, vislabāk uzsāciet sēšanos pie galda mierīgi, piemēram 2 reizes nedēļā, maltīti ieturiet vislabāk pirms iemīļotās pārraides.. pēc tam varēsiet turpināt skatīties to kopā.. ja neesat to praktizējuši, varētu būt, ka nebūs viegli un sākumā sarunām ļauties un atvērties būs grūtāk, tomēr nepadodieties un izskaidrojiet, cik tas ir svarīgi, kad ir laiks, kad nekas jūsu kopā būšanai netraucē. 

laikā, kad apsēdieties pie galda-izslēdziet telefonus un nolieciet tos prom.. it īpaši brīvdienās un darba dienu vakaros-ļaujieties atpūtai no ārpasaules, kas varētu traucēt jūsu laiku kopā, sarunas un maltīti.. -iztraucēt jūs ne tikai emocionāli.. ja rodas spriedze un lieks stress laikā, kad ēdat, var rasties gremošanas traucējumi un iespējams zudīs izsalkuma sajūta, kas neļaus izbaudīt ēdienu. tādēļ šajā laikā izslēdziet televizoru, lai arī tas šajā laikā jūs netraucē.

ļoti ceru, ka jūs jau baudāt kopīgu laiku, ne tikai ēdot maltīti, bet arī piedzīvojot savas dienas kopīgi!.. bet, ja īsti nē, tad no sirds novēlu jums izdošanos, piedzīvot pašiem un novērtēt laiku, -kopīgi apsēsties pretī viens otram un baudīt ne tikai maltīti, bet arī sarunas un tuvumu!

paldies manai ģimenei, ka ēdam brokastis un vakariņas darbadienās un visas maltītes brīvdienās kopā.. paldies, ka nesteidzamies prom no galda, kad vēderi pilni, bet turpinām sarunas. man tie ir mīļākie brīži mājās! xxxx. 

papildus iedvesmu piedzīvojumiem dabā, esot kopā un gatavojot maltīti no sezonāliem produktiem, atradīsiet franču blogā- mimithorisson.com!

//foto: fonrenovatio.tumblr.com; nordicdays.blogspot.nl; femme.se; blueberryhome.fr