Rožkalnu ģimenes stāsts-veselīgs dzīvesveids ir par pārliecinātām izvēlēm katrā mūsu dienā

mēs visi dzīvojam pasaulē, kura ir mūsu mājas. tas nozīmē, ka visi esam arī liela ģimene. ..es domāju par to, ka mums vajag būt atvērtiem un draudzīgiem. dalīties vairāk ar prieku, dalīties arī ar bēdām un neturēt tās sevī iekšā. dalīties ar atziņām un sajūtām, jo tā ir ne vien vieglāk, patīkamāk, labāk, bet arī veselīgāk. šoreiz gribu teikt paldies Rožkalnu ģimenei par dalīšanos savā stāstā un ikdienā. paldies par vieglumu un īstumu atziņām ticībai īstajām izvēlēm ikdienā-pārliecībai veselīgā dzīvošanā un panaškošanā svētku reizēs.

1. pirmkārt cik sen jau dzīvojat veselīgi? vai tas jums pašiem nācis mantojumā no ģimenes bērnībā? ..kā tas aizsākās-ka ieviesāt veselīgumu savā ikdienā?

domāju, ka vidusmēra latvietis, salīdzinot ar citām pasaules valstīm, dzīvo samērā veselīgi. neesam mēs veselīgas dzīvošanas etalons, bet visu informāciju, kas ir saistīta ar veselīgu dzīvošanu, to izvērtējot, uzņemu ar prieku un interesi. tas ir cilvēciski, ka gadiem ejot, arvien vairāk cilvēks sajūt un saprot, ka veselība ir jāuztur, jāsaudzē un jādziedē. žēl, protams, ka mūža pirmajā pusē cilvēks visai maz par to domā!

apzinātu informācijas meklēšanu par veselīgu dzīvošanu aizsāku veselības problēmu dēļ. ēšana ļoti lielā mērā ietekmē to kā jūtamies, un kādā virzienā mūsu ķermenis var mainīties nākotnē. meklējumu rezultātā es sapratu, ka mans ķermenis ir piesārņots no dažādas ietekmes – pārtikas, kosmētikas un pilsētas vides. nekad nebiju aizdomājusies, ka tas viss atstāj paliekošas pēdas. nav nekāda brīnuma, ka kādā dienā ķermenis netiek ar to visu galā, un parādās kādas vaina. -ķermenim ir jāpalīdz attīrīties. 

otrs pagrieziena punkts bija bērnu ienākšana ģimenē, kad tīri dabīgi gribi dot viņiem tīrāko un labāko.

2.pastāsti mazliet vairāk par to, kā jūsu dzīvesviedu izmainīja puiku ienākšana ģimenē.. Esterīt-daudzas mammas, protams, sāk mainīt dažādus paradumus grūtniecības laikā.. kā Tev pagāja šis laiks un vai tagad redzi, ka tas atspaidojas bērnu dzīvesveidā?

grūtniecības laikā man nebija dramatisku izmaiņu. abās grūtniecībās jutos ļoti labi un īpašu uzmanību papildus pasākumiem neveltīju. puikām mēģinām izskaidrot, kāpēc tādas un tādas lietas nevajadzētu ēst, lai viņiem veidojas pareiza izpratne. lai gan mūsu mājās ikdienā nav Coca Colas, cepumu un čipsu, tomēr kārdinājums un iespējas našķoties svētkos un citur ir visai biežas.

mēs varam bērniem skaidrot, bet noteikt, kas būs uz mūsu galda, varam tikai pašu mājās. sabiedrība nav jālauž, bet jāizglīto! mēs dodam bērniem brīvību, līdz ar to jau agrā vecumā viņiem ir jāizdara izvēles. šad tad ir bijušas labas uzvaras cīņā starp gribēšanu un pareizo sapratn! ļoti priecājos, ka puikām garšo dažādi svaigi dārzeņi un augļi. ja viņiem piedāvā, viņi neatteiksies! 

3. manuprāt, pēdējie 5 gadi mums Latvijā devuši lielas pārmaiņas veselīguma apzināšanas ziņā- daudz aktuālāk ir kļuvis vegānisms un svaigēšana, ja ne pilnīgi, tad 30-40% daudzi to savā ikdienā piekopj. ko jūs esat šajā laikā piedzīvojuši un uz kādām vērtībām šobrīd balstāt savas ikdienas veselīgos dzīves aspektus? 

neesam mēs vegāni vai svaigēdāji, bet mēģinām no visām idejām paņemt mums piemērotākās. rudens sezonā dzeram svaigi spiestas sulas. saldējam garšaugus, augļus un dārzeņus ziemai! dzeram smūtijus (puikām tie gan īpaši neiet pie sirds!). nepērkam cūkgaļu.. gaļu ikdienas maltītēs ēdam visai maz – vairāk kā piedevu mērcēm, sacepumiem u.c., mēģinām piena vietā izmantot alternatīvus produktus – sojas, mandeļu, auzu pārslu “pienu”.

daudziem šķiet, ka veselīga ēšana nav iespējama, jo ir ļoti sarežģīta un dārga. daļēji tā ir, jo katrs jauns virziens – recepšu apgūšana, izmēģināšana, sastāvdaļu iegūšana paņem papildus laika. bet domāju, ka latiņa nav jāuzliek pārāk augstu, var sākt ar pamatlietām: dzert daudz vairāk ūdens ikdienā + ēst vairāk dārzeņu un augļu, kā arī izvairīties no pārāk treknām sastāvdaļām vai eļļainas gatavošanas un arī izvairīties no “E” vielām.

pēdējā laikā es visur izmantoju kokosriekstu eļļu, izmantoju to kā kosmētikas līdzekli – matu maskas vietā, sejas krēma vietā uz nakti, sejas masāžai, pievienoju ēdieniem, izmantoju eļļas vietā, kaut ko cepot. ļoti patīk kokosriekstu eļļas īpašības - universāla.

Markum vienmēr ir paticis futbols, jau 13 gadus viņš vada Mateja futbola līgu, kur sanāk ap 300 džeku uz 8 mēnešu garu turnīru. saprotam, ka aktīvs dzīvesveids ir nepieciešams, -īpaši mūsu profesijas pārstāvjiem (strādājam mājas lapu un grafiskā dizaina jomā studijā "Graftik"), kad visu dienu sanāk sēdēt pie datora. puikām šī būs pirmā sezona, kad viņi sāks trenēties futbolā.

4. kā ir ar bērniem? cik viegli ir viņiem nodot šo apziņu, lai būtu vesels,gudrs un stiprs-ir gan jāsporto, gan veselīgi jāed un jāguļ.. -kādi ir jūsu paņēmieni kā to iemācīt un ieaudzināt? un kad jūsuprāt ir produktīvi sākt to īpaši uzsvērt? domāju, ka daudzi vecāki sāk ar vislabāko.. -paši tvaicē dārzenīšus, bet kā to noturēt? un vai bērniem vajag aisiet acis, kad veikalā jāiet garām krāsaino konfekšu plauktiem?

mēs puikām dodam visai lielu brīvību. kad ejam veikalā tad parasti katrs var kādu mazu lietiņu izvēlēties. parasti jau viņi vēlas konču vai saldējumu, bet citreiz mēs sarunājam, ka var izvēlēties kaut ko no riekstu stenda. izvēle līdz ar to ir ierobežota, tomēr bērnam ir sajūta, ka “izvēlos pats” – tas ir svarīgi, lai būtu apmierinājuma sajūta. mēģinām skaidrot ar piemēriem no dzīves par procesiem, kas saistīti ar cilvēku, piesārņojumu un ēdiena ietekmi.

svarīgi ir runāt un skaidrot. -var jau aizliegt, bet ja nebūs izpratnes, tad brīžos, kad viņu neviens nekontrolēs, viņš izdarīs nepareizo izvēli, jo neredzēs pamatojumu un motivāciju izvēlēties veselīgo. saprotot "kāpēc" bērns ir informēts un uzņemas daļēju atbildību par sekām. šad tad puikas pat izprasto mācību pastāsta tālāk kādiem radiem vai draugiem bērnudārzā.

5. kas jūs iedvesmo jaunām lietām veselīgā ziņā? kur smeļaties idejas? ..un kāds atbalsts ir no draugiem? atceros, ka sen,sen atpakaļ Esterei bija twitterī nopublicēts-dzīvot veselīgi ir tāpat kā velkāt dārgu apakšveļu-neviens par to nezin, bet tu jūties nesalīdzināmi labi (aptuveni kaut kas tamlīdzīgs..) man kaut kā šķiet,ka tie, kas dzīvo veselīgi jau ap sevi arī pievelk citus veselīgos,ne? 

vairāk līdzīgi domājošas ir jaunās ģimenes mūsu vecumā ar bērniem. es savu pārliecību vai atziņas neuzspiežu citiem. kad ejam ciemos, ēdam visu un neizceļamies. vairāk tas ir par to kā tu dzīvo ikdienā, un kāda ir tava iekšējā pārliecība. veselīga dzīvošana ir par to kā TU jūties, un tā ir tava pārliecība, ka kādas konkrētas lietas uzlabo tavu ikdienu, veselību un dzīvi.

informāciju pārsvarā atrodu internetā, dažādos blogos un mājas lapās. mani mīļākie ir: www.therawdessertkitchen.com / www.rawmazing.com / www.theforestfeast.com / www.absolutsed.lv / www.thisrawsomeveganlife.com / www.greenkitchenstories.com / www.mynewroots.org / www.mimithorisson.com / www.happywhispers.lv / www.upene.lv / www.wegolden.com / www.cetrassezonas.lv /

6. katram jau ir savi finansiālie un citi aspekti, bet ne reti dzirdams, ka dzīvot veselīgi ir dārgi.. kā jūs to vērtējiet? nevienam nav noslēpums, ka pirmā lieta, kas asociējās ar veselīgu dzīvošanos ir ēšana. -kādas tradīcijas ir jūsu ģimenē? kas parasti uz jūsu galda ir svētkos un ko ēdat ikdienā? kā arī vai jums ir kādas īpašas vietiņas, no kurienes gādājat produktus?

jā, tas ir dārgāk nekā pirkt visu ar atlaidēm lielveikalā. mēs mēģinām pamatlietas pirkt tirdziņos, tuvākais mums ir Ziepniekkalna tirdziņš, kādreiz sanāk ieskriet Āgenskalna tirgū. ikdienā lietojam lauku olas. cena ir loģiska, neviens labu preci nemetīs par velti pakaļ. un labai precei būs ari pieteikami liels pieprasījums. domāju, ka cenu var samazināt ar to, ka ēd vienkāršāk – nevajag pusdienās trīs ēdienu maltīti un uz šķīvja katru reizi nav jābūt gaļas gabalam.

-man ļoti patīk cept dažādas kūkas, jo process vien rada svētku sajūtu. gatavojot ēdienu, es parasti eksperimentēju, ir bijuši gadījumi, ka tādēļ nav labākais iznākums, bet toties nekad nav viens un tas pats. mana ģimene ik pa laikam atgādina, ka man vajadzētu savu konditoreju atvērt (smaida.) 

7. ko jūs domājat par sabiedrības attieksmi par veselīgu dzīvesveidu..? diemžēl jāsaka, kas šobrīd ir alternatīva pieeja visam "fast truck”..

es priecājos, ka ir pieejama informācija. man patīk šis laiks, jo man liekas ikvienam ir sajūta, ka es esmu informācijas telpā. -mēs visi esam šajā telpā. tāpat kā ar daudzām lietām – veselīgs dzīvesveids ir ticība kaut kam. daudzi līdz tam nonāk piespiedu kārtā, meklējot kādas atbildes vai risinājumus problēmai. tikai pārbaudot, rodas pārliecība. man šķiet mūsu sabiedrībā ir pietiekami spēcīgi cilvēki, kuriem veselīgs dzīvesveids spēlē lielu lomu un tā pamatā pārliecība un apziņa, ka tas uz kā balsties ir drošs pamats. cilvēki, kuri liek aizdomāties, ieklausīties un pamēģināt arī citiem. tas palīdz!

8. vai jums ir kādas vietiņas, kur iziet ārpus mājas, kas ir draudzīgas ģimenēm un tajā pašā laikā arī veselīgas?

bieži vien svētdienās meklējam vietu, kur varētu ar ģimeni papusdienot. bet diemžēl neesam atraduši īsti piemērotu vietu ģimenēm ar bērniem, vietu, kura nebūtu glauna, kur nebūtu jāuztraucas, lai bērni nenogāztu kristāla glāzi un kur ēdiens nebūtu jāgaida stundu. mums ideāls būtu ātrās ēšanas tips, tikai ar veselīgu piedāvājumu!

9. nobeigumā velos Tev lūgt dot kādu foršu&labu padomu..iedrošinājumu cilvēkiem par veselīgu dzīvošanos..

izmēģini! ..mūsu puikas bieži vien baidās kādas jaunas lietas izmēģināt, ilgi viņus pierunājot, viņi beigu beigās pārliecinās, ka tās visbiežāk ir ļoti foršas iespējas.
neskaties uz citiem, bet atrod savu ceļu! tev nav veselīgie ieradumi jāveido pēc kāda modeļa, izveido tos pats sev. ..ja tas būs saskaņā ar tavu ticību un veidos tavu ikdienu harmoniskāku, veselīgāku un priecīgāku – tad tas būs pats labākais ceļš tev!

//foto: no ģimenes personīgā arhīva (Kristīne Rožkalne -http://www.hilldesign.co)

Estere ir arī upene logo māksliniece, -interviju ar viņu par dizainu un to, kā tapat upene logo varat atrast šeit.