stāsts par to, kā tapa upene logo un saruna par un ap dizainu ar Graftik dizaineri Esteri Rožkalni

man tik daudz cilvēku saka komplimentus par logo!.. īstenībā tie komplimenti nemaz nepieder man, bet gan grafiskajai dizainerei Esterei Rožkalnei no Graftik! ..man liekas, ka es līdz mēnesim un atpakaļ pateikšos Esterei par šo, jo logucītis (kā viņa pati ļoti bieži saka), manuprāt, ir sanācis brīnišķīgs un ļoti, ļoti skaists! ..brīnos, kā tādā lietā un veidā var tik ļoti atspoguļot arī cilvēku!.. un Esterei tas ir sanācis nepārspējami.. esmu tik ļoti saaugusi kopā ar blogu un, protams, ka pirmais, kas to visu izsaka ir logo!.. 

//design is like a mom, nobody notices when she's around, but everybody misses her, when she's not!

//design is like a mom, nobody notices when she's around, but everybody misses her, when she's not!

Esteri uzrunāju pavisam par citu jautājumu, sākumā man vairāki cilvēki, kas šajā jomā darbojās palīdzēja un mīļi atbildēja uz jautājumiem.. domāju, ka bez viņiem visiem mans blogs neizskatītos tieši tāds, kāds tas ir tagad..lai arī zināju, ka tas viss būs tīrs un mierīgs-liela loma tam visam ir Graftik, kas ne reizi vien pielaboja sīkas detaļas, lai viss izskatās patiešām smuki!.. lai vai kā..Estere pēc sarakstes, kad jautāju kādas lietas-piedāvāja tehniski palīdzēt un pamēģināt uzskicēt logo... es piekritu momentā, jo nebiju vispār neko tādu domājusi, vai sākumā blogam plānojusi! ..šķita, ka pietiks ar smuku fontu!.. (lieliski šeit arī iederas citāts, kas Graftik birojā pielikts pie sienas!).. 


man ir tāds prieks sadarboties, -Esteres hobijs ir arī fotografēt un filmēt un man ir svarīgi, lai cilvēki ar ko sadarbojos-aizdegtos par ideju un to dziļāko būtību-līdzīgi kā es pati, jo tad tas būs kas vairāk kā vienkārši sadarbības projekts.. tā kā, jūs vēl manīsiet pavisam drīz ko skaistu!.. 

..sākumā tapa vairākas skices, no kurām izvēlēties nebija viegli!.. šķiet, ka es vismaz 3 reizes mainīju domas par to, ko vēlos.. tad Estere mēģināja vēl kādus variantus.. beigās šis, kas bija uzskicēts jau pirmajā piegājienā bija īstais!.. izjutu visus logucīšus sevī un sapratu, ka lai arī pārējie arī ir brīnišķīgi, šoreiz šis tiešām būs tas manējais.. pielabojām krāsu.. -starpcitu, kārtīgi ieskatoties-tas nav melns, bet gan pelēks, kas ir mana mīļākā krāsa! teicu, Esterei, lai viņa izpaužas un, ka tas pirksts, kas blogā būs jūtams-būs Graftik!..es tikai pateikšu, vai man patīk un tas ir mans.. bet galu galā-cieši sadarbojāmies, par katru sīkumu un detaļu vienojāmies, ka patīk gan man, gan viņai.. savu profesionālo aci un vērtējumu izteica un atzina arī Esterītes vīrs-Markus, -viņi darbojas kopā un vada Graftik!..

šajā jomā sīkumiem ir ārkārtīgi liela loma.. ir svarīgi, lai viss izskatās tik labi, kā drēbes, kas perfekti pieguļ vai izcili krīt uz auguma!.. nepārtraukti kā vadmotīvs bija sajūta, ka-o.šis ir īstais! 

IMG_2562.jpg

1. kas parasti ir pirmais, ko vizualizē prātā, veidojot logo un kādas tās domas un idejas bija par to, ko vajag upenei? 

veidojot logo, es ņemu vērā norādes, ko klients izteicis - kas ir tas, ko vēlas pastāstīt par savu produktu vai zīmolu.. mēģinu iztēloties to kā kaut ko taustāmu un lakonisku; kā simbolu, kas izteiktu klienta centienus! ..domājot par upeni, gribējās, lai tas būtu vienkāršs, bet ar "odziņu". "odziņa" beigu beigās arī sanāca! (Estere smaida!) ..man ir prieks par rezultātu un par Annijas izjūtu par upenes būtību!


2. vai Tu izdzīvo kaut kādā mērā to logo un dizaina stāstu arī pati, kas katram darbam ir apakšā- ieliekot arī sevi, vai parasti dominē kaut kas, ko pasūtītājs vēlas..? (kā to sabalansē, jo šī sfēra manā izpratnē tomēr nav gluži vienkārši klients atnāk un saka, ko un kā vēlas!.. tas ir reāls mākslas virziens un Tu esi māksliniece, kur redzams Tavs stils, sajūtas utml!..

tas viss ir atkarīgs no klienta!.. -ir trīs tipi: tie, kuri zina gandrīz 100%, ko vēlas, un reti ir gatavi ņemt vērā citu ieteikumus; tie, kuri it kā nezina, ko vēlas, bet pēc pirmajām skicēm ieteikumu izmaiņas ir daudz un uzstājīgas.. (smaida) ..un trešie - tie, kuri uzticas tev kā māksliniekam. visvieglāk ir strādāt ar pirmo un pēdējo tipu - pirmajā gadījumā tu esi tikai izpildītājs, -dažreiz gan uz to darbiņu jāapstādina mākslinieciskais pulss, jo ne vienmēr tas risinājums saskan ar tavu izjūtu vai arī gadījums, kad tu esi mākslinieks un vari ielikt savu ideju un izpildījumu. lielu gandarījumu dod tās reizes, kad tava ideja tiek novērtēta un pašam ir prieks par kopējo rezultātu. -tā ir lielākā māksla ir komunikācija ar klientu!.. 


3. kāds projekts Tev ir bijis pats interesantākais un mīļākais priekš Tevis? 

man ļoti mīļi projekti ir bijuši abu grāmatu vāku dizainēšana un maketēšana.. īpaši pirmā, kura ir oriģināldarbs un pasūtītaja man pilnīgi uzticējās un es varēju ielikt sevi.. patīk katru gadu sadarbība ar Papyrus - papīru vairumtirgotājiem. ..viņi mums uztic ideju un izpildījumu! ..ir prieks "apčamdīt" un izvēlēties papīrus un drebošiem pirkstiem izšķirstīt nupat no tipogrāfijas atvesto kalendāru!


 4. Tu apvieno būšanu par mammu, esot tajā pašā laikā arī māksliniecei.. cik tas ir vienkārši?.. es domāju-ja ir iedvesma, tad tas brīdis ir jāķer.. vai arī tas paliks vēlākam un pirmajā vietā būs Tavi puikas tajā momentā?.. -kad ir tas laiks, kad top tie dizaina brīnumi, ko radi-rīti un naktis, kad puikas ir skolā vai guļ?

pirmā prioritāte man ir bērni, gribam viņus paši izaudzināt! bet arvien vairāk ir laiks radošām un profesionālām darbībām. tās stundas, kad esmu birojā, man ir ļoti produktīvas, man nav laika "bumbulēt", es tās intensīvi pavadu, veidojot dizainus! ..tā kā mans darbs ir mans hobijs, tad nav grūti brīvajos brīžos pieslēgties darba lietām. -gandrīz katru vakaru kādas stundas veltu vēl darbam! esmu laimīga, ka esmu no tiem nedaudzajiem, kuriem darbs nav tikai naudas pelnīšana, bet sevis izteikšanas veids - skaisti un radoši!


5. kādi ir Tava darba galvenie instrumenti? ..ok, tas ir dators, vai skicē kādreiz idejas arī uz lapas? un kādas ir tās lietiņas, ar ko Tev patīk vislabāk strādāt-programmas, fontu kopa, krāsas.. 

darba galvenie instrumenti ir dators un liels monitors. liels monitors ir nepieciešamība, lai maketus palielinātu 500% un redzētu katru pikseli. tā kā strādāju Graftik, tad mēs viens otru iedvesmojam "attīrīties", -skatīties līdzi, lai dizains būtu pietiekami tīrs, sakārtots, ar pietiekami lielām atstarpēm utt! ..piekrītu teicienam - labs dizains ir tāds, kuram nav ne ko pielikt, ne ko noņemt! ..mani mīļākie toņi ir balts un zemes toņi ar kādiem košākiem akcentiem. bet darbā jāmāk saskatīt arī klientu vajadzības!


 6. no kā smelies iedvesmu?.. un kur to vari realizēt visprecīzāk-darbojoties ar grafisko dizainu? 

man ļoti patīk tieši projekta sākums un idejas dzimšana. idejas man parasti rodas ātri! -tās atnāk pašas.. grūti nošķirt, kas ir tās lietas, kas iedvesmo, jo tā jau ir visa dzīve! -savas idejas vislabāk var realizēt projektos, kuriem pasūtītājs esi pats, diemžēl, tādi projekti ir visai reti, jo nepieciešami ir arī pasūtītāji, kuri maksā (smaida)..


7. kur ir labākā vieta, kur sanāk vislabākie darbi.. jums ir ļoti skaistas mājas, bet arī birojā ir tik laba atmosfēra un mājīgums..

tā būtu vieta, kur es varu netraucēti nodoties darbam, kur ir visi nepieciešamie instrumenti darba veikšanai! ..Graftik birojs ir ideāls, ilgu laiku es biju vienīgā meitene birojā, to pilnībā izbaudīju un visiem novēlu vīriešu kolektīvu, nekādas intrigas un miers! (smaida), tagad mums ir pievienojusies meitene dizainere, kura lauž manus stereotipus, viņa ļoti forši iederas kolektīvā un miers turpinās! ..rezultāts atkarīgs no cilvēka, ar kādu motivāciju tu nāc uz darbu, un ar kādu motivāciju tu vispār kaut ko dari!.. -tas ir arī par dzīvi kopumā!

//foto: Markus Rožkalns